The DANTE-12GAM is your portal to a vast array of IP audio solutions.
AJA DANTE-12GAM 12G-SDI/Dante 32-Channel Embedder/Disembedder Features:
- Support for 12G/6G/3G/1.5G SDI audio embedding/disembedding to and from the Dante audio ecosystem
- PTPv2, SMPTE ST 2110-30, AES67 compatible
- 1x Primary and 1x Secondary etherCON GigE ports for Dante network redundancy
- PoE+ on Primary Ethernet simplifying wiring
- Supports HDR pass-through
- AJA Web UI support for remote signal status and configuration
- USB-C port for initial Static IP configuration using free AJA eMini-Setup software
- Front-panel LCD information and configuration screen
- 4x Physical control buttons (Back, Enter, Up, Down)
- 12V, 60W Power Supply Included
- Five-year warranty
AJA DANTE-12GAM 12G-SDI/Dante 32-Channel Embedder/Disembedder Specifications:
- Video Formats
- (4K) 4096x2160p 23.98, 24, 25, 29.97, 30, 47.95, 48, 50, 59.94, 60
- (UltraHD) 3840x2160p 23.98, 24, 25, 29.97, 30, 50, 59.94, 60
- (2K) 2048x1080p 23.98, 24, 25, 29.97, 30, 47.95, 48, 50, 59.94, 60
- (2K) 2048x1080PsF 23.98, 24, 25, 29.97, 30
- (HD) 1920x1080p 23.98, 24, 25, 29.97, 30, 50, 59.94, 60
- (HD) 1920x1080PsF 23.98, 24, 25, 29.97, 30
- (HD) 1920x1080i 50, 59.94, 60
- (HD) 1280x720p 50, 59.94, 60
- RGB and YCbCr, 4:4:4/4:2:2, 10 or 12-bit
- Note: Raster and frame rate dependent; please refer to DANTE-12GAM Video Formats in the Documents.
- Video Input Digital
- 1-channel independent 12G-SDI BNC connectors, SMPTE 292/424/2081/2082
- Single Link HD/2K/UltraHD/4K
- Video Output Digital
- Single Link HD/2K/UltraHD/4K
- Video Optical SFP Input/Output
- (DANTE-12GAM-TR-LC)
- 1x FiberLC-TR-12G Dual LC 12G Fiber Transceiver SFP, SMPTE 297/292/424/2081/2082
- Wavelength: Rx 1260 nm (min), 1620 nm (max)
- Optical Sensitivity: -10 dBm (min 12 Gbps), -14 dBm (min 3 Gbps)
- Overload Power: -2 dBm (min)
- Video Electrical SFP Input/Output (DANTE-12GAM-TR-BNC)
- 1x BNC-TR-12G Dual BNC 12G Coax Transceiver SFP, SMPTE 292/424/2081/2082
- Internal Signal Generators
- 2x independent internal video signal generators
- Cable Equalization
- (Belden 1694A coax)
- 12 Gbps, 60m
- 6 Gbps, 120m
- 3 Gbps, 180m
- 1.5 Gbps, 200m
- Video Path Delay
- Video Latency, time measured between video input and video output connector:
- 12G = 3.6 µsec
- 6G = 7.2 µsec
- 3G level B Dual Link = 7.2 µsec
- 3G level A = 3.6 µsec
- HD (1.5 Gb) = 7.2 µsec
- Digital Audio Input/Output
- SDI: 1x independent 12G-SDI BNC connectors, 16 embedded channels each
- SDI Embedded Audio
- SMPTE 299M (12G/6G/3G/1.5G): 24-bit, 48 kHz synchronous
- Incoming embedded audio can be passed, removed, or overridden
- 4 groups: (16-channels) of audio supported per SDI path
- Note: 2048x1080p/PsF 29.97 and 30 formats support a maximum of 8-channels embedded audio.
- DANTE Audio
- Sample Rates: 44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz
- Encoding: PCM 16, PCM 24, PCM 32
- Audio Latency
- Embed Path: 1500 µsec
- Disembed Path: 1410 µsec
- Network Interface
- 2x Nuetrik etherCON RJ-45, 100/1000 Ethernet
- Rest Interface
- User Interface
- Onboard LCD display with buttons for enter, back, up, and down operation
- AJA webUI
- DANTE Controller, Dante Domain Manager & Network Management Applications
- USB-C port for initial Static IP configuration using AJA eMini-Setup
- Size (w x d x h)
- 5.0" x 8.09" x 1.65" (127 x 205.49 x 41.81 mm)
- Weight
- 1.92 lbs (.87 kg)
- Power
- Enclosure: 10-18VDC regulated, 4-pin mini-XLR, 16W typical 3G-SDI, 21W typical 12G-SDI, 25W max
- IEEE 802.3at Class 4, Type 2 (25.5, Max) PoE+ on Primary Ethernet port
- AC Adapter included: 100-240VAC, 50/60 Hz, universal input, 60W
- Environment
- Safe Operating Temperature: 0 to 40 C (32 to 104 F)
- Safe Storage Temperature (Power OFF): -40 to 60 C (-40 to 140 F)
- Operating Relative Humidity: 10-90% noncondensing